Staff list

Senior Leadership Team

NameRole
Mr S MackayHeadteacher
Ms J LobbettDeputy Headteacher
Mr J ReevesDeputy Headteacher
Mr James BeddowAssistant Headteacher: Pastoral
Mrs L JamesAssistant Headteacher: Teaching and Learning
Mrs S MillsAssistant Headteacher: Inclusion
Mr G NashAssistant Headteacher: Head of Sixth Form
Miss I ToveyBusiness Manager

Leaders of Learning

NameRole
Mr M BrookeLeader of Learning: Mathematics, Computing and Business
Mrs S CorneliusLeader of Learning: Science
Mr R Driver Leader of Learning: PE and Dance
Mr R NaylorLeader of Learning: Creatives
Ms J MaltLeader of Learning: Communications
Mr M PeacockLeader of Learning: Humanities

Heads of Year

NameRole
Miss A DaviesHead of Year 7, GeographyTeacher
Mr B AboodHead of Year 8, Business Studies Teacher
Mrs J MacalisterHead of Year 9, Science Teacher
Ms P BirdHead of Year 10, Religious Studies Teacher
Mr L DormanHead of Year 11, PE Teacher
Mr M HaywardHead of Year 12, English Teacher

Other Contacts

NameRole
Miss D AlexisFinance Officer
Mrs I AliriHR Assistant
Mr D AxeScience Teacher
Miss K AykutApprentice SEND TA
Ms R BahadurSchool Nursing Officer
Mrs E BattellHistory Teacher
Mrs J BeardSenior Science Technician
Mrs R BellPE Teacher and SSCO
Mr C BirdsmithMaths Teacher
Ms E BloomfieldHead of Drama
Mr D BlowerTraining Manager and Literacy Coordinator
Mrs C BrittonHead of Business Studies
Mrs L BrittonEnglish Teacher and Head of Neptune House
Mrs R BromileyPA to Headteacher
Mr P BurfordMaths Teacher
Mrs A ClarkChild Development Teacher
Miss S ClarkThrive HLTA
Mr J ClarkeGeography Teacher
Mrs L ClarkeLiteracy Teaching Assistant
Miss S CollierSEND TA
Mrs S CollingsAttendance Administrator
Mr J CordleHead of MFL
Miss F GibbsPA to Head of 6th Form
Mrs R CostanzaCover Supervisor
Miss E CoxResources Assistant
Mrs S CramSEND Teaching Assistant
Mrs S CrosbieSENCO
Miss G DaviesCurriculum Access Support Officer
Mr S DhanjalICT Technician
Miss T DiamondEnglish Teacher
Mrs M DowdingTechnician (Art and Technology)
Mrs S Eason-BlakeMaths Teacher
Miss K EatockScience Teacher
Mr D EidmanHead of Computing and ICT
Miss C EvansHead of Technology
Mr T FallsScience Technician
Miss C FieldingTechnology Teacher
Mr D FoxGeography Teacher
Mrs E FreemanMaths Teacher
Mr N FullerDT Technician
Mr G GalatisIT Technician
Mr C GannHead of Maia House, PE Teacher
Mrs J GarbuttHistory Teacher
Ms C GeraghtySEND Teaching Assistant
Mrs S GiffordDining Area Supervisor
Mrs J GilesSenior Education Welfare Officer
Mrs L GopsillSEND TA
Mrs A GreenMFL Teacher
Miss C GrimesAssistant SENCO and Drama Teacher
Miss R GrinterEducation Welfare Officer
Mrs E HainesScience Teacher
Miss P HasnatTextiles Teacher
Miss B HassellSecond in MFL
Miss C HeadSEND Teaching Assistant
Mr G HearleSEND Teaching Assistant
Ms L HeavenMFL Teacher
Mr S HellardScience Teacher
Mrs R HenryPastoral Support Officer
Miss L HoggSite Assistant
Mrs L HollyEnglish Teacher
Miss A HooperPE Teacher
Miss C HoustonKey Stage 3 Coordinator: Science
Mr L HowardICT and Computing Teacher and Digital Leader
Mrs K JamesFinance Assistant
Mr D JohnPE Teacher and Vocational Coordinator/ Duke of Edinburgh Coordinator
Mrs C JohnsonExaminations Officer
Mrs H KeaveneySEND TA
Ms K KovacsMFL Teacher
Mrs I LangsiScience Teacher and STEM Coordinator
Mr I LanningSite Manager
Mrs M LaverSEND TA and After-school LRC Coordinator
Mrs C LewisReceptionist/Administrator
Mrs K LittleSecond in PE and Dance
Mr B LucasCaretaker
Mrs K LyeData Manager
Mrs S MacnaughtonHead of Minerva House, Head of PSHE, Dance Teacher
Mr B MakroumMaths Teacher
Mr J MartosMFL Teacher
Mrs I Mauro HouseSEND TA
Mr C McGettiganKS3 Coordinator: English
Miss C MellorEnglish Teacher
Ms K MillsLead Literacy Intervention Tutor and EAL Coordinator
Miss M MonaghanMathematics Teacher
Mr D MooreHead of History
Miss L MorganSenior SEND TA
Mrs L MorrisEnglish Teacher
Mr S MorrisNetwork Manager
Miss T MorrisMedical TA
Miss A NewmanSEND Teaching Assistant
Miss C NoakesArt and Textiles Teacher
Miss A NorrisAssistant Head of Year 8 and 9
Miss S PambySecond in Humanities
Mrs N PearceLibrarian
Mrs S PerryReceptionist/Administrator
Miss J PriorSecond in Maths
Miss C PurseySEND TA
Mrs R RhodesEnglish Teacher
Mr R RichardsonScience Teacher
Mrs V RobinsonHead of Music
Mrs C RushworthSEND Teacher
Mr A RussellHistory Teacher
Ms C SackettTechnology Teacher
Miss R SanctoPsychology Teacher
Mr P SantarpinoGeography Teacher
Miss S SchopplerMaths Teacher (Maternity Leave)
Mrs C SmithSEND TA
Mrs H SmithHead of Dance
Mr T SpenceMaths Teacher
Mrs V SweeneyBehaviour Support Officer
Mrs K SweetEvents & Marketing Manager
Mrs M TarousaCleaner
Miss N TarrantHLTA
Mr T TaylorScience Teacher
Miss S ThomasEnglish Teacher
Mr L TrowellSecond in English
Miss S VillaranDining Area Supervisor
Miss V VipondMaths Teacher
Mrs S VivianHead of Art
Mrs M WatersHLTA
Miss J WellsArt Teacher
Miss E WheatleyReceptionist/Administrator (Maternity Leave)
Mr A WilliamsMaths Teacher
Mrs A WilliamsCareers Advisor and Vocational Coordinator
Mrs G WilliamsPastoral Support Officer/Mentor/Tutor
Mrs D WrightSenior Administrator
Dr M ZieglerSecond in Science