Staff list

Senior Leadership Team

NameRole
Mr S MackayHeadteacher
Mr J ReevesDeputy Headteacher
Mrs L JamesAssistant Headteacher: Teaching and Learning
Ms J LobbettDeputy Headteacher
Mrs S MillsAssistant Headteacher: Inclusion
Mr G NashAssistant Headteacher: Head of Sixth Form

Leaders of Learning

NameRole
Miss C Evans Acting Leader of Learning: Creatives
Mr M BrookeLeader of Learning: Mathematics, Computing and Business
Ms J MaltLeader of Learning: Communications
Mr M PeacockLeader of Learning: Humanities
Mr R Driver Leader of Learning: PE and Dance
Mrs S CorneliusLeader of Learning: Science

Heads of Year

NameRole
Miss A DaviesHead of Year 7, GeographyTeacher
Mrs J MacalisterHead of Year 8, Science Teacher
Ms P BirdHead of Year 9, Religious Studies Teacher
Mr L DormanHead of Year 10, PE Teacher
Mr B AboodHead of Year 11, Business Studies Teacher
Mr M HaywardHead of Year 12, English Teacher

Other Contacts

NameRole
Mr D AxeScience Teacher
Miss D AlexisFinance Officer
Miss K AykutApprentice SEND TA
Mr T AllenHead of History
Mrs I AliriHR Assistant
Ms R BahadurSchool Nursing Officer
Mrs J BartonSEND TA
Mrs E BattellHistory Teacher
Mrs J BeardSenior Science Technician
Mrs R BellPE Teacher and SSCO
Mr C BirdsmithMaths Teacher
Ms E BloomfieldHead of Drama
Mr D BlowerTraining Manager and Literacy Coordinator
Mrs C BrittonHead of Business Studies
Mrs L BrittonEnglish Teacher and Head of Neptune House
Mrs R BromileyPA to Headteacher
Mr P BurfordMaths Teacher
Miss S ClarkSEND TA
Mrs A ClarkChild Development Teacher
Mrs L ClarkeLiteracy Teaching Assistant
Miss S CollierSEND TA
Mrs S CollingsAttendance Administrator
Mr J CordleHead of MFL
Miss V CornwallPA to Head of 6th Form
Mrs R CostanzaCover Supervisor
Miss E CoxResources Assistant
Mrs S CramSEND Teaching Assistant
Mrs S CrosbieSENCO
Miss J DaviesMusic Teacher
Miss G DaviesAssistant Head of Year 10 and 11
Mr S DhanjalICT Technician
Miss T DiamondEnglish Teacher
Mrs M DowdingTechnician (Art and Technology)
Mrs S Eason-BlakeMaths Teacher
Miss K EatockScience Teacher
Mrs E HainesScience Teacher
Mr D EidmanHead of Computing and ICT
Ms M EvansTechnology Teacher
Mr T FallsScience Technician
Mr R FenwickHead of Social Sciences and Sociology Teacher
Miss C FieldingTechnology Teacher
Mr D FoxGeography Teacher
Mrs E FreemanMaths Teacher
Mr N FullerDT Technician
Mr G GalatisIT Technician
Mr C GannHead of Maia House, PE Teacher
Ms C GeraghtySEND Teaching Assistant
Mrs S GiffordDining Area Supervisor
Miss E GreenwoodEducation Welfare Officer
Mrs A GreenMFL Teacher
Miss C GrimesAssistant SENCO and Drama Teacher
Miss R GrinterEducation Welfare Officer
Miss B HassellSecond in MFL
Miss C HeadSEND Teaching Assistant
Mr G HearleSEND Teaching Assistant
Mr S HellardScience Teacher
Mrs R HenryPastoral Support Officer
Miss L HoggSite Assistant
Mrs L HollyEnglish Teacher (Maternity Leave)
Miss A HooperPE Teacher
Miss J HoughtonHistory Teacher
Miss C HoustonKey Stage 3 Coordinator: Science
Mr L HowardICT and Computing Teacher and Digital Leader
Mr D JohnPE Teacher and Vocational Coordinator/ Duke of Edinburgh Coordinator
Mrs C JohnsonExaminations Officer
Mrs H KeaveneySEND TA
Mr J KingCaretaker
Ms K KovacsMFL Teacher
Mrs I LangsiScience Teacher and STEM Coordinator
Mrs M LaverSEND TA and After-school LRC Coordinator
Mrs C LewisReceptionist/Administrator
Mrs K LittleSecond in PE and Dance
Mr B LucasCaretaker
Mrs K LyeData Manager
Mrs S MacnaughtonHead of Minerva House, Head of PSHE, Dance Teacher
Mr B MakroumMaths Teacher
Mr J MartosMFL Teacher
Mrs Mauro HouseSEND TA
Mr C McGettiganKS3 Coordinator: English
Miss C MellorEnglish Teacher
Ms K MillsLiteracy Intervention
Miss M MonaghanMathematics Teacher
Miss L MorganSenior SEND TA
Mrs L MorrisEnglish Teacher
Mr S MorrisNetwork Manager
Miss T MorrisMedical TA
Miss A NewmanSEND Teaching Assistant
Miss C NoakesArt and Textiles Teacher
Miss A NorrisAssistant Head of Year 8 and 9
Miss H PaillinBehaviour Support Officer
Miss S PambyHead of Religious Studies
Mrs N PearceLibrarian
Mr J PearceActing Head of Art
Mrs S PerryReceptionist/Administrator
Miss J PriorSecond in Maths
Miss L RanfordSEND TA (maternity Leave)
Ms K ReedEnglish Teacher
Mrs R RhodesEnglish Teacher
Mr R RichardsonScience Teacher
Mrs V RobinsonHead of Music
Mr A RussellHistory Teacher
Ms C SackettTechnology Teacher
Miss R SanctoPsychology Teacher
Mr P SantarpinoGeography Teacher
Miss S SchopplerMaths Teacher (Maternity Leave)
Mrs H SmithHead of Dance
Mr T SpenceMaths Teacher
Mrs V SweeneyBehaviour Support Officer
Mrs K SweetEvents Manager
Miss N TarrantHLTA
Mrs M TarousaCleaner
Miss A TaylorAssistant Head of Year 7
Mr T TaylorScience Teacher
Miss S ThomasEnglish Teacher
Miss I ToveyFinance, Facilities and HR Manager
Mr L TrowellSecond in English
Miss A VickeryHead of Apollo House , Cover Supervisor
Miss S VillaranDining Area Supervisor
Miss V VipondMaths Teacher
Mrs M WatersHLTA
Miss J WellsArt Teacher
Miss E WheatleyReceptionist/Administrator (Maternity Leave)
Mrs A WilliamsCareers Advisor and Vocational Coordinator
Mrs G WilliamsPastoral Support Officer/Mentor/Tutor
Mrs D WrightSenior Administrator
Dr M ZieglerSecond in Science